Ter­vey­den edis­tä­mi­nen myös alue­vaa­lien asiak­si!

SOTEn ja hyvin­voin­tia­luei­den raken­ta­mi­ses­sa on edel­leen kiin­ni­tet­tä­vä huo­mio­ta myös ter­veyt­tä edis­tä­viin, sekä sai­ras­tu­mis­ta tai sen ete­ne­mis­tä ehkäi­se­viin toi­miin. Alue­vaa­leis­sa ja hyvin­voin­tia­luei­den toi­min­nas­sa on huo­mioi­ta­va:

1. YKSI­LÖN TER­VEYS

Innos­ta­va ja kan­nus­ta­va tuki lii­kun­nan ja pai­non­hal­lin­nan lisää­mi­seen sekä päih­tei­den­käy­tön ja tupak­ka­tuot­tei­den käy­tön vähen­tä­mi­seen voi tuot­taa talou­del­li­sia ja inhi­mil­li­siä sääs­tö­jä.

Yhteis­työ­tä kan­nat­taa teh­dä jär­jes­tö­jen kanssa!Hieman alle puo­let uusis­ta syö­vis­tä oli­si ehkäis­tä­vis­sä elin­ta­po­ja tai ris­ki­te­ki­jöi­tä muut­ta­mal­la.

Link­ki läh­tee­seen: https://1u.fi/EJxfr

2. ENNA­KOIN­TI JA VAR­HAI­NEN TOTEA­MI­NEN

Kun­nan osta­mi­sen syö­pä­seu­lon­ta­pal­ve­lu­jen laa­tuun panos­ta­mi­nen ja var­hai­sen totea­mi­sen edis­tä­mi­nen voi tuot­taa talou­del­li­sia ja inhi­mil­li­siä säästöjä.Suomessa kol­mas­osa syö­pään sai­ras­tu­neis­ta on työi­käi­siä, mikä tar­koit­taa yli 10 000 hen­ki­löä vuo­sit­tain.

Link­ki läh­tee­seen: https://1u.fi/q8FUB

3. OMA­TOI­MI­SUUS

Oma­tark­kai­lu voi nopeut­taa syö­vän totea­mis­ta, oma­tark­kai­lun edis­tä­mi­nen voi tuot­taa talou­del­li­sia ja inhi­mil­li­siä sääs­tö­jä. Oma­tark­kai­lua kan­nat­taa edis­tää jär­jes­tö­jen kans­sa!

Rin­ta­syö­pään sai­ras­tuu vuo­sit­tain 5 000 ihmis­tä. Hoi­to­kus­tan­nuk­set ovat kes­ki­mää­rin 28 700 euroa, sitä kal­liim­mat mitä nuo­rem­mas­ta poti­laas­ta ja mitä pidem­mäl­le levin­nees­tä rin­ta­syö­väs­tä on kyse.

Link­ki läh­tee­seen: https://1u.fi/NCvSP

Oliko tämä sivu hyödyllinen?
KylläEi